Sri Lanka időjárása mindenkinek érdekes, aki ide készül utazni. Azok számára is, akik éppenséggel nem nyaralni vagy kirándulni jönnek. Sokan érkeznek üzleti útra, tárgyalások sorozata vár rájuk, légkondicionált, zárt irodákban – de azért ők is szívesen ki-kiszöknek egy órárácskára nézelődni.
Sarkallatos kérdés – a monszun
Hát igen. Ázsiai országról lévén szó, a monszun az első, ami felbukkan elménk zugaiból, amikor az időjárásra gondolunk. Eloszlatunk hát néhány tévhitet a monszunnal kapcsolatban.
A monszun a Wikipédia szerint évszakhoz kötött, jelentős esőt hozó tengerparti szél. (Bővebben itt olvashattok róla). Ezzel nem is vitatkoznánk, valóban így van.
A monszun kialakulásáról és okairól itt nem írunk részletesen, az interneten pár perc alatt utána lehet olvasni, akár a fenti linken, akár más profi tartalommal bíró oldalakon. Most az itt szerzett tapasztalatainkat osztjuk meg Veletek.
Évszakhoz kötött – Sri Lanka esetében ez főként a május és az október, de mint mindenhol a világban, ez is tolódik évek óta. Immáron nem lehet pontosan behatárolni az időszakot.
Jelentős esőt hozó – ez is így van. Itt azonban már nem feltétlenül arra az esőre kell gondolni, ami elkezd esni május elején, majd június közepéig folyamatosan és egyfolytában esik, zuhog, zúdul, elönt, kimos és áraszt.
Az átlagos monszunos időjárás Sri Lankán annyit jelent, hogy ezekben a hónapokban délután beborul az ég, kisebb-nagyobb hullámokban esik az eső, s ez tart akár másnap reggelig is. Reggel azonban kisüt a nap, ragyog egészen délutánig, mintha a természet elég idővel szeretne minket megajándékozni ahhoz, hogy elvégezzük napi teendőinket és bezsebeljük napi D-vitamin szükségletünket. Még soha nem tapasztaltunk olyan napot, amikor folyamatosan esett volna.

A monszun hatása
A monszun szükséges. Sri Lankán kiváltképp, hiszen az eső árasztja el a rizsföldeket. Ne feledjük, a helyiek naponta három alkalommal, mindhárom főétkezéskor rizst esznek. Az eső élteti az összes többi növényt, locsolja, növeszti, s társa, a nap pedig érleli. Tökéletesen működik minden. A szigeten évezredek óta, már az őslakos veddák által is alkalmazott zsilipes víztározók vannak, melyek a folyókkal összekötve csatornákon át vezetik a megfelelő mennyiségű vizet a földekre. A víztározók pedig a monszunnak köszönhetően telnek meg újra és újra.
A monszun hatásának másik oldala az, hogy a központi hegyek közül leérkező víz sokszor mos el teljes településeket, a vele együtt leomló föld gyakran temet maga alá házakat, templomokat. Ez is hosszú évszázadok óta fennálló jelenség. Nem csak a földomlás miatt veszélyes ez, hanem a már sík területeken nemegyszer úgy felduzzadnak a folyók, hogy kiöntenek. A nagy mennyiségű víz nem tud ilyen hamar elszivárogni, így szintén teljes településeket áraszt el a víz.
Területi megoszlás
Nem csupán az időszakok szerint alakul a csapadékos időjárás, hanem területileg is. Sri Lanka időjárása olyan, mint egy széllelbélelt menyasszony. Utazásaink során sokszor megfigyelhető ez: egyik nap 97 fokos páratartalomből és rekkenő hőségből indulunk, majd a belső, sík területeken ez száraz meleggé változik, hogy aztán a következő napon Kandy városában számunkra oly jóleső 22-25 fokban és frissítő légmozgásban lélegezhessünk fel.
A következő napon aztán előkerül a hosszúnadrág és a tavaszi kabát is, hiszen a hegyek között akár 10-15 fok is lehetséges. Innen pedig, az óceánparthoz közeledvén ismét visszakapjuk a meleg, párás, napsütéses közegünket.
Sri Lanka száraz és csapadékos területekre oszlik tehát, az egyik legszárazabb a Yala Nemzeti Park környéke, ez a délkeleti rész; a legcsapadékosabb terület pedig a délen elhelyezkedő Világörökségünk, a Sinharaja esőerdő.
A monszunon kívüli élet
Ahogyan fentebb is írtuk, Sri Lanka időjárása nem csak esőből áll. Az év 365 napján süt a nap, néha rövidebb, néha egész napos szakaszokban. A legszárazabb, egyben legmelegebb időszak az április, ekkor van a Nap a legközelebb a szigethez. A nagy meleg után tehát érkezik a monszun.
Sokan állítjátok: nyáron nem is érdemes Sri Lankára utazni. Dehogynem! Az időjárás nyáron is tökéletes, a monszun június közepén elvonul, és a maradék nyári időszak szuper jó időt kínál. Az úgynevezett szezon valóban novembertől áprilisig tart, de ez nagy részben köszönhető annak, hogy Ti inkább szerettek a télből a nyárba utazni, mint a nyárból a nyárba. Itt és most megnyugtatunk Mindenkit: nyáron ugyanolyan jó ide utazni, mint télen. (Nem mellesleg kisebb a tömeg is. Ennek ugyan most nincs nagy relevanciája, de amint visszatérnek az utazási lehetőséges, ismét lesz. Ismét nem mellesleg: a felhős ég alatt szebben barnul az ember bőre és nem ég le olyan könnyen.)
Így most, hogy képbe kerültetek az időjárásal kapcsolatban, már el tudjátok dönteni, mikorra tervezzétek az utazásotokat. Utazásotokhoz ajánlatot kérni a Kapcsolat oldalon tudtok. Várunk Mindenki szeretettel!
Csatlakozz a Magyarok Sri Lankán Utazási Csoporthoz további hasznos információért!
A Magyarok Sri Lankán blogjára itt tudsz feliratkozni: https://magyarok-srilankan.blogspot.com/